Jak radzić sobie, gdy bank odmawia kredytu

Zadłużenie jest jednym z głównym czynników wpływających na obniżenie zdolności kredytowej. Im więcej spłacanych zobowiązań finansowych tym większe prawdopodobieństwo, że dana osoba nie wywiąże się z umowy i nie zwróci należności zgodnie z terminem. Banki chcąc wyeliminować tego rodzaju sytuacje prognozują wypłacalność swoich klientów kalkulując ich zdolność kredytową. Nie tylko banki postępują w ten sposób. Instytucje pożyczkowe spoza sektora bankowego, które świadczą chwilówki również weryfikują możliwości finansowe konsumentów. Wprawdzie nie wymagają zaświadczeń o dochodach lecz sprawdzają historię kredytową w bazach gospodarczych oraz zapoznają się z informacjami o wysokości i źródle zarobków zamieszczonymi we wniosku przez pożyczkobiorcę. Najmniejsze szanse na otrzymanie zobowiązania finansowego będą miały Ci klienci, których niestabilna sytuacja materialna może być przyczyną nieuregulowania na czas zaciągniętej pożyczki.

Postawmy się jednak w pozycji osoby, która jest zadłużona a los niespodziewanie zsyła jej kolejne wydatki. Gdzie powinna szukać pomocy i jak ustrzec się przed nieuczciwymi firmami?

Kredyty pod zastaw – jedno z rozwiązań czy zbyt duże ryzyko?

Ilustracja prezentująca dom i klucz do niegoJednym z rozwiązań kłopotliwej sytuacji materialnej mogą być kredyty pod zastaw. Są to zobowiązania finansowe, które możemy podpisać pod warunkiem, że jesteśmy właścicielami jakiegoś dobra, które będzie stanowiło zabezpieczenie. Zwykle dotyczy to nieruchomości, pojazdów, działek czy przedmiotów ruchomych, takich jak złoto czy drogocenne dzieła sztuki. Kredyt pod zastaw nie oznacza, że dane dobro zostaje odebrane klientowi. Uczciwi kredytobiorcy nie przywłaszczają go sobie, lecz umożliwiają dalsze z niego korzystanie. Gdy natomiast kredytobiorca nie ureguluje zobowiązania finansowego zgodnie z umową i nie będzie chciał współpracować z danym przedsiębiorstwem, może się spodziewać odebrania mu mieszkania, samochodu czy innej rzeczy, którą posiada. Są to jednak najczarniejsze scenariusze. Zwykle profesjonalne instytucje specjalizujące się w kredytach pod zastaw nie oferują swoich usług osobom nie mającym żadnych perspektyw do spłaty kredytu.

Jaką firmę wybrać?

Na rynku pożyczek pozabankowych istnieje obecnie cały wachlarz propozycji udzielania zobowiązań finansowych pod zastaw. Jednak warto polegać na tych najdłużej działających i tym samym doświadczonych przedsiębiorcach. Szczególnym dużym zainteresowaniem cieszą się produkty Grupy Inwestycyjnej Safe House. Oferuje ona między innymi kredyt pod zastaw mieszkania, domu, pożyczki hipoteczne czy skup nieruchomości. Rozpoczęła swoją działalność przeszło 25 lat temu i przez ten cały czas wsparła finansowo wielu klientów. Dlaczego właśnie Safe House? Oto kilka zalet oferowanych usług:

  • firma nie przywłaszcza nieruchomości</li
  • nie wymaga wymeldowania
  • koszty obsługi kredytu są konkurencyjne i wynoszą średnio 2,5 do 3%
  • wypłata gotówki na konto odbywa się w ciągu 48 godzin

Co więcej, wszelkie formalności dotyczą jedynie przedłożenia kilku ważnych dokumentów dotyczących samej nieruchomości. Nie jest wymagane zaświadczenie o dochodach oraz inne dokumenty. Ważne jest by kredytobiorca była rzeczywistym właścicielem nieruchomości i nie znajdowała się ona w innym zastawie czy byłą przedmiotem postępowania egzekucyjnego.

Choć wielu konsumentów traktuje tego typu zobowiązania jako dość ryzykowane podejście, wszakże na jednej szali może spoczywać nasz cały majątek, czasem po prostu sytuacja jest tak przytłaczająca, że trudno o lepsze rozwiązanie. Nie oznacza to, że przed podjęciem decyzji nie rozważyć, czy jest to jedyne wyjście czy łatwiejszym byłoby skonsolidować swoje kredyty i pożyczki lub poprosić o pomoc członka rodziny.

Konsolidacja zadłużenia = wyjście z długów?

Zadłużenie jest obecnie jednym z najpoważniejszych problemów finansowych, z którym boryka się wielu Polaków. Złudne przeświadczenie o tym, iż uregulują zobowiązanie w wyznaczonym terminie powoduje, że chętnie sięgają po produkty z sektora bankowego ale także z parabanków. Niestety nie wiemy, co może przynieść przyszłość, zatem nie ma żadnej gwarancji zachowania płynności finansowej. Jeśli ją tracimy, na przykład w wyniku zwolnienia z pracy, upadku działalności gospodarczej lub innych czynników, nie otrzymujemy przecież wolnego od spłaty kredytu. Gdy zaś nie radzimy sobie ze zwrotem comiesięcznych rat, sytuacja się komplikuje i może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami – spis do rejestru dłużników, postępowanie egzekucyjne, komornik. Ten niestety najgorszy scenariusz dotyka wielu konsumentów. By nie dopuścić do destabilizacji finansowej wybieramy kredyt konsolidacyjny. Czy jest on rozwiązaniem naszych problemów finansowych?

Kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja zadłużenia polega na połączeniu kilku zobowiązań finansowych w jeden kredyt i jego spłatę w nowo wyznaczonym okresie kredytowania. Produkt ten oferują głównie banki, które umożliwiają konsolidację kredytów gotówkowych, pożyczek ratalnych, hipotecznych, kredytów mieszkaniowych, samochodowych, debetów na karcie czy limitów na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Z drugiej strony instytucje te nie mogą zaproponować konsolidacji chwilówek. Jeśli jesteśmy zadłużeni w firmach pożyczkowych to jedynym sposobem na połączenie wszystkich zobowiązań jest kredyt konsolidacyjnych prywatnych firm pozabankowych.

Główne zalety konsolidacji:

  • rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa od sumy płaconych wcześniej rat
  • dłuższy okres kredytowania
  • szansa na uzyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel
grafika prezentująca puzzle
Konsolidacja zadłużenie jest połączeniem kilku zobowiązań w jeden kredyt.

Czy konsolidacja zadłużenia to rozwiązanie na wyjście z długów?

Choć kusząca propozycja spłaty jednej raty miesięcznie zamiast kilku zachęca do skorzystania z konsolidacji, należy pamiętać, że to w dalszym ciągu jest kredyt. Zatem obok samej kwoty pożyczki musimy zwrócić także koszt jej obsługi. Dłuższy okres kredytowania dodatkowo jednocześnie powiększa te koszty. Ponadto banki nie proponują konsolidacji osobom bez zdolności kredytowej. Dlatego, jeśli konsument znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, to będzie mu trudno uzyskać akceptację wniosku. Jeśli zaś nie radzi sobie ze spłatą dotychczas posiadanych kredytów, nie prognozuje to na jego korzyść. Konsolidacja długów nie jest pomocą dla zadłużonych, jedynie forma ułatwienia spłaty zadłużenia. Nie unikniemy przez to samego długu, tylko prościej jest go regulować w postaci jednej raty miesięcznie.